Končící zima je obdobím výsevů, na které se chceme zaměřit. Již skoro každý ví, že se nyní vysévají rajčata, paprika nebo saláty. My si dnes připomeneme, že také na některé okrasné rostliny je už nejvyšší čas. Záměrně jsme z palety rostlin vybrali hrachor. Nenáročnou rostlinu, která bujně roste jako hezká popínavka.
Na hrachor se v současných zahradách zapomíná. Přitom jeotužilý, má opravdu půvabné květy, veselé barvy, voní a dokonce se hodí i řezaný do váz. Existuje řada odrůd, které se liší v mnoha bodech, takže máme navíc větší možnost výběru.
Abychom se těšili z jeho krásy, nesmíme s výsevy otálet, nebo potřebuje poměrně dlouhou dobu předpěstování. Hrachory nemají rády pikýrování, proto nebudeme vysévat plošně do misek, ale rovnou vysejeme semínka do květináče. Opatříme si kvalitní semena, přípravek na moření na přírodní bázi, čisté a nejlépe vydezinfikované květináče. Zásadní význam má kvalitní výsevný substrát. Právě na něm výrazně závisí náš úspěch nebo neúspěch. Kvalita prvního substrátu se dlouhodobě podceňuje, může být příčinou úhynu klíčních a mladých rostlin. Mladé rostliny nepotřebují vysokou dávku živin, ale substrát musí být dostatečně lehký a vzdušný. Také od něj očekáváme neutrální půdní reakci, aby se hodil pro široké spektrum rostlin. Substrát je vždy sestaven z různých složek, zde tvoří základ jemně mletá směs vytříděné světlé a tmavé rašeliny s upravenou půdní reakcí a přídavkem perlitu. Novinkou je obohacení substrátu o kulturu prospěšných hub. Zahrádkáři dobře ví, že na klíčící a mladé rostliny číhá nákaza půdními houbami, proto se také substráty dezinfikují a propařují. Abychom nemuseli dělat tento náročný postup, ale přesto uchránili mladé rostlinky, výsevný substrát nové generace již obsahuje užiteční houby, které brání rozvoji těch obávaných. Obsahuje houbuTrichoderma virens, která aktivně potlačuje původce významných houbových onemocnění, včetně fytopatogenních hub rodu Fusarium, Pythium, Sclerotinia a Rhizoctonia. Tato houba zamezuje obávanému padání klíčních rostlin. Druhá dodaná houbase jmenuje Metarhizium anisopliae, skýtá účinnou prevenci před poškozením hmyzími škůdci (drátovci, larvami lalokonosců, chroustů a chroustků, krtonožek, osenic, vývojovým stadiím třásněnek v půdě a dalším. S pohledu výživy je substrát obohacen hnojivem se základními i stopovými živinami pouze v nezbytném rozsahu, což má příznivý vliv na bezproblémové zakořeňování řízků a klíčení výsevů. Výsevný substrát s perlitem a kulturou hub se používá jak pro vysévání semen na počátku vegetačního cyklu, tak následně pro přesazování sazeniček nebo přepichování řízků rostlin.
Substrát si opatříme v potřebném množství, my použijeme menší 5 l balení. Větší pěstitelé však najdou také balení po 15 l. Pytel je pevný a snadno se díky úchopu nese a později i skladuje. Když nějaký substrát po výsadbě zůstane, uložíme jej na chladné místo, aby se houbová kultura nezapařila!
No a jak budeme postupovat s hrachory? Nejdříve namáčíme a současně moříme semena. Do 3 l vody dáme 15 ml lignohumátu(přírodní produkt s obsahem fulvových látek a huminových kyselin) a semena necháme aspoň 4 hodiny nasáknout. Nasypeme přiměřené množství výsevního substrátu do vhodných nádob, zde použijeme květináčky. Substrát nepropařujeme ani chemicky nedezinfikujeme, zničili bychom prospěšné houbové kultury, které obsahuje. Dvě až tři nabobtnalá semínka zatlačíme do tohoto substrátu a po výsevu lehce zalijeme. Výsev udržujeme stále mírně vlhký (jinak snadno dojde k zaschnutí). Postupně začnou hrachory v hrnkách klíčit a růst. Houbová kultura pozitivně ovlivňuje rozvoj a růst mladých rostlin. Bez přesazování zde vypěstujeme rostlinky, které na jaře vysadíme do zahrady na konkrétní záhon.