V zimě se na zahradě pravidelně kácejí přestárlé a nevhodné dřeviny. Po jejich seříznutí však často zůstává pařez, který se stává oříškem, zejména na menších zahradách. Jak s ním pryč, poradíme v této reportáži.
Práce kořenové frézy, kterou si navíc musíme objednat, není nikterak levná záležitost. Klasické vykopání pařezu je zase pořádně namáhavé a podle rozsahu kořenů může také výkop zasáhnout velkou část zahrady. Jak si tedy pomůžeme? Chemií. Potřebovat budeme chemickou sloučeninu s výraznými oxidačními účinky avrták. Zásadně urychlí rozklad pařezu a určitě neotrávíme půdu. A čím dříve se pařezu zbavíme, tím dřív budeme zase moct zahradu svobodně používat.
POSTUP
Uprostřed pařezu vyvrtáme otvor o průměru cca 2 cm, zajedeme až do hloubky 20 cm. Stejnou díru vyvrtáme šikmo ze strany, asi 8 cm pod vrchní hranou pařezu tak, aby se obě díry propojily. Prostě vznikne spojitá chodbička. Tyto dvě díry postačí na pařez do průměru 30 cm. U pařezů s větším průměrem je nutné počet děr patřičně navýšit. Do každé díry nasypeme cca 100g (až 125g) chemického práškového přípravku na likvidaci pařezů a zalijeme teplou vodou. Vodu pak průběžně doléváme podle potřeby, po dobu 4 - 6 týdnů. Pařez nenecháme obnažený, pokud budou srážky svrchu ho zakryjeme, aby se nám chemikálie nevyplavily. Nasycení pařezu přípravkem umožní jeho rychlý rozklad. Poté se již poměrně snadno mechanicky odstraní.
Nejsnadnější však je, když můžeme po uplynulé době 5-6 týdnůpařez vypálit. Jak postupujeme? Do děr, kam jsme dali původně přípravek, nyní nalijeme tekutý podpalovač, a jakmile se vsákne (což může trvat až 4 týdny) vše zapálíme. Pařez je již prosycen chemikáliemi a snadno bude hořet. Díky chemickému přípravku, který dodá kyslík, dřevní hmota pařezu i kořeny v půdě vyhoří. Obáváme-li se ohně, je dobré uzavřít pařez do starého kovového sudu bez dna a teprve poté v pařezu rozdělat oheň. Pařez opět vyhoří, ale nemusíme se bát o zasažení okolí. Případné zbytky pařezu snadno již rozrušíme běžným náčiním. Obsah chemických látek vyhoří, takže pak už jen doplníme do vzniklé jámy dobrou půdu, utužíme a povrch srovnáme.
Když bychom potřebovali likvidovat čerstvé pařezy, u stromů za vegetace, kde již proudí míza, po seříznutí nejdřív natřeme řeznou ránu koncentrovaným totálním herbicidem a za 2-3 týdny aplikujeme dusičnanový granulát.