Řežete správný strom ve správnou chvíli?
Podívejme se nyní na to, jak provést řez u jednotlivých druhů ovocných stromů. Obecně shrnuto platí, že:
- jádroviny prořezáváme v období vegetačního klidu (obvykle prosinec až březen)
- peckoviny řežeme výhradně v období vegetace a nejlépe hned po sklizni plodů, tedy v období července až srpna. Řez lze provést i později na jaře na začátku kvetení. V létě se u peckovin provádí pouze doplňující odstranění zahušťujících letorostů.
- bobuloviny ošetříme zmlazovacím řezem v zimních měsících (od listopadu do března)
- skořápkaté ovoce řežme v období pozdního jara až do začátku léta (konec května, počátek června), kdy nové letorosty dosahují délky okolo 3 cm; dalším vhodným obdobím je druhá polovina července? a srpen
? Řez broskvoní
Již při výsadbě broskvoní provádíme první a hluboký řez předčasných výhonů. Koruna broskvoní je vhodnější kotlovitá, bez hlavního výhonu, nikoliv do pyramidy - pamatujte na to při tvarování koruny. Zajistíte tak stromu větší prosvětlení koruny a lepší vybarvení plodů. Výchovný řez proveďte následující rok po výsadbě, kdy ponecháte pouze 3 – 4 silné výhony a hlavní výhon odstraňte. Každoročně vás čeká hluboký řez, který způsobí potěšující úrodu plodů na silných jednoletých výhonech, plných energie a výborně rozvádějících živiny. POZOR na vyšší citlivost broskvoní na mráz. Je ideální, když najdete stanoviště v závětří, abyste dřevinu ochránili před větrem.
? Řez jabloní a hrušní
Již při výsadbě je nutné provést řez. Před zasazením stromu zastřihneme poškozené kořeny přímo za místem poškození. Větve radikálně zkraťte, jedině tak se můžete těšit ze silných přírůstků.
- Pokud jste strom vysadili na podzim, je ideální doba pro řez na přelomu února a března, až skončí největší mrazy
- Pokud jste strom vysadili na jaře, provádějte řez při výsadbě nebo bezprostředně po ní.
Druhý rok po výsadbě provádíme ke konci zimy výchovný řez a opakujeme jej po dobu cca 5 – 8 let, dokud není tvorba koruny ukončena. Důležité je vypěstovat vedlejší větve, tedy 3 vedlejší větve na jednu hlavní větev. Dodržujte pravidlo, že slabé roční přírůstky zkracujeme zhruba o polovinu a silnější jenom o třetinu. Udržovací řez provádíme po výchovném, cílem je zachování rovnováhy koruny. Hrušně jsou citlivější na nízké teploty než jabloně. Už po slabším namrznutí dřeva se na stromech vytvářejí vlky, které se odstraňují zjara při základním řezu nebo začátkem léta. Hrušně velmi dobře snáší i hluboké zmlazení.
? Třešně
Při výsadbě si počínáme stejně jako u výše zmiňovaných stromů. Při výchovném řezu stříháme hlavní větve a výhon v následujících 2 – 3 letech. Protože dosahují velkých výšek, musíme jednou za 2 – 3 roky vrcholy sesadit na níže rostoucí větev. Při udržovacím řezu, který se provádí po sklizni plodů, korunu pouze prosvětlujeme. Udržovací řez se omezuje jen na nezbytnou míru. Tvoří velké stromy a hodí se skutečně spíše pro velké zahrady. Hluboký řez třešně nesnáší příliš dobře a jsou velmi citlivé na dobu provedení řezu, kdy zcela nevhodná je doba koncem podzimu nebo v zimě.
? Višně
Mají podstatně vyšší nároky na udržovací řez než třešně. Korunu višní doporučujeme udržovat pravidelným každoročním prosvětlovacím řezem. Višeň má jinou tvorbu výhonů než třešeň, a proto je nutné provést odlišný řez. Ideální je pořídit si zákrsek, který nám dává možnost plody chránit před nájezdem ptáků. Při výsadbě stříháme spodní předčasné výhony, aby vznikl kmen o výšce cca 60 cm. Hluboký řez při výsadbě se v budoucnu vyplatí. Višeň by se měla prořezávat každý rok. Udržovací řez se provádí tak, že se seřezává vždy hlavní výhon a vedlejší a hlavní větve na úroveň níže nasazených větví. Koruna bude stále nízká a nebude se odspodu vyholovat.
? Slivoně, renklody a mirabelky
Při výsadbě se provádí stejný řez jako u jabloní. Dřevo slivoní je křehké a větve v ostrých úhlech se pod tíhou plodů často lámou. Cílem řezu u plodících stromů je zabránění oslabení růstu. Je-li délka vegetačních přírůstků alespoň 40 cm, provedeme pouze udržovací řez. Zkracuje-li se však délka přírůstků přes vegetaci, provádí se mírný zmlazovací řez. Švestka netvoří tak bohatou korunu jako jabloň, proto necháváme vzniknout na hlavní větvi 4 vedlejší větve. Výchovný řez vede k tvorbě koruny. Výhony zkracujeme o třetinu nebo polovinu – vždy na očko směřující ven. Udržovací řez navazuje na výchovný s cílem zachovat prosvětlení koruny. Není pravda, že řez těchto stromů není nutný, pravda však je, že plody jsou pak větší a lépe zbarvené.
? Meruňky
Řez se provádí zásadně během vegetace. Důležitý je zde řez letní prováděný koncem května nebo začátkem června. Vhodný termín udržovacího řezu je po sklizni plodů. Jemný zmlazovací řez by se měl provádět souběžně s udržovacím řezem. Jemný průběžný zmlazovací řez (do 2 - 3 letého dřeva) se provádí na začátku vegetace při rašení. Hlubokému zmlazovacímu řezu u meruněk je lépe se vyhnout a není nutné, pokud se jemný zmlazovací řez provádí pravidelně.
? Co potřebujete?
Kromě nástrojů určených pro řez, potřebujete ještě prostředek na uzavření řezných hran (štěpařský vosk nebo balzám). A v období zimního řezu je dobré aplikovat lepové pásky, které se aplikují na kmeny stromů a zachytávají přezimující škůdce, kteří v jarním období migrují z půdy zpět na stromy, a také postřik proti škůdcům.